Google+

България след Брекзит

Снимка: Geoff Moore/REX/Shutterstock

Българите, живеещи и работещи на постоянен трудов договор на Острова няма да бъдат засегнати от излизането на Великобритания от Европейския съюз в резултат на референдума от 23 юни. Техният брой се изчислява на около 65 хил.  За тях обаче ще има период на правна и лична несигурност. Българите, които оттук нататък биха искали да живеят и работят във Великобритания, може би ще се сблъскат с процедури, по-строги от тези между 2007 и 2014 г. Очаква се достъпът до Великобритания да стане много труден, а може би и невъзможен за сезонните работници на временни договори.

Затруднен ще бъде достъпът до образователната система на Великобритания за български студенти. В момента българските студенти там са над 6000 и се ползват от почти същите условия като британските граждани, включително по-ниски такси и изгодни заеми за бакалавърски степени. В бъдеще най-вероятно ще се дължат значително по-високи такси за образование в британските университети.

Експерти предвиждат също така отрицателен ефект върху паричните потоци, идващи от българи във Великобритания, но в това отношение липсват сигурни данни и е трудно да се направят изчисления.

Преките британски инвестиции в България към момента са ниски. От 2009 г. насам  се отбелязват отрицателни инвестиционни потоци (освен през 2014 г.) Логично е след Brexit тази тенденция да продължи.

Придвижването между двете държави няма да бъде така лесно, както сега. През 2015 г. над 120 хил. българи са посетили Великобритания. За същия период над 250 хил. британски туристи са дошли в България. Любопитно е дали ще бъдат закрити някои удобни директни полети, като например полетите Бургас – Лондон Лутън, ако в резултат на промените пътникопотокът между двете държави намалее. Възможно е да намалее и броят на британските туристи в България. От друга страна уважаванията експерт в областта на туризма Румен Драганов твърди, че, след като британците обеднеят (повечето прогнози са за рецесия след Брекзит), няма да могат да си позволят по-скъпи дестинации и е възможно броят на британските туристи, предпочитащи България да се увеличи особено в периода 2017-2019 г.

Българският Институт за изследване на европейски политики прогнозира, че по отношение на търговското салдо последиците ще се усетят, но ще са ограничени, тъй като Великобритания е на 12-то място по износ сред търговските ни партньори (на обща стойност малко под 1 млрд. лв. за 2014 г.) и на 14-то място по търговски обмен. Общият износ за Обединеното кралство е около 2.2% от целия износ на България. Институтът предвижда, че на фона на ограниченото отражение върху цялостното салдо, е възможно да възникнат проблеми в определени сектори като фармация и мебелопроизводство. Откъм внос, последствията биха били по-чувствителни отново за сектора на лекарствата плюс автомобилите. Очаква се по-силен негативен ефект върху малкия и средния бизнес.

Снимка: Geoff Moore/REX/Shutterstock

You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “България след Брекзит”

  1. Rumyana Kapanova казва:

    Българските бизнесмени биха могли да развиват търговия в другите държави от ЕС.

Leave a Reply