Референдум, иницииран от жителите на варненското село Чернево по повод проект на фирма „Солвей соди” за изграждане на депо за неопасни отпадъци на 300 дка земеделска земя ще се проведе на 20 август.
Опасенията на местните хора са, че Чернево може да се превърне в Чернобил, ако съоръжението бъде изградено. Те нямат доверие на инвеститора, който твърди, че проектът е съобразен с всички европейски изисквания.
Нещо повече – в мотивите на предложението за референдум се изтъква, че издадени по повод на депото документи са нищожни, че не е проведена процедура по обществено обсъждане и жителите на селото са били в неведение за проекта. „Депото попада в пояс III на санитарно-охранителната зона на водоснабдителната система Девненски извори за питейно-битово водоснабдяване…”, посочват също в мотивите си инициаторите. Подадената информация за отстояние от къщите на селото е противоречива и дава основания за съмнения, че съоръженията ще са в опасна близост до селото.
Общинският съвет на Община Суворово, в която се намира с. Чернево, взе решение за провеждане на референдума и определи сума от 6500 лева за разходите по него.
Областният управител обжалва въпроса на референдума: „Подкрепяте ли местните власти да не допуснат изграждане на депо за неопасни отпадъци, генерирани от дейността на „Девен” АД и рекултивация в ПИ 006167 по КВС на земеделските земи в землището на село Чернево?” Според областния управител формулировката на въпроса изисква от местните власти активно да противодействат за спиране на проекта, което не би било законно.
Съдебните действия не спират провеждането на референдума на 20 август, но ще имат значение за крайния резултат.
Инициатива БГ по материали от Радио Варна и Община Суворово