Google+

В САЩ искат по-малко подписи за референдум от България

В САЩ искат по-малко подписи за референдум от България

Само 365,880 подписа бяха необходими в Калифорния през настоящия изборен цикъл в САЩ за предизвикване на референдум с гражданска законодателна инициатива.

С 585,407 подписа пък гражданите можеха да предизвикат промяна на щатската конституция.

(В България законът изисква 400,000 подписа за предизвикване на референдум с подписка, при това по силно ограничен брой теми и при висока летва за избирателна активност, т.е. с малка вероятност гражданите да вземат окончателно решение.)

Броят на подписите за референдуми в Калифорния е възможно най-високият в САЩ, тъй като това е най-многолюдният щат с 37 милиона население.

Броят на подписите за референдум в повечето щати в САЩ се определя като процент от гласувалите на изборите за губернатор на съответния щат. През настоящия изборен цикъл праговете бяха значително занижени като следствие от ниската избирателна активност на общите избори през 2014 г.

В Калифорния броят на подписите спадна с 27%, а в Невада с рекордните 47% (от 101,000 на 55,000 подписа).

Това даде възможност на около 800 граждански инициативи за закони и конституционни промени да се опитат да наберат необходимите подписи и да стигнат до референдум в цялата страна. До квалификация за гласуване на 8 ноември достигнаха 71 граждански инициативи, което беше пик в сравнение с предишни години.

Общият брой на референдумите в изборния ден беше 155 в 35 щати. Останалите 84 референдуми бяха насрочени от щатските конгреси по силата на задължение за допитване до гражданите, записано в техните конституции („задължителни референдуми“, наричани в САЩ също referred measures).

Снимка: Flickr/Brian Cantoni

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply