Граждани на Велинград се противопоставиха на плановете за добив на волфрам в региона и в края на 2014 г. подеха местна инициатива „За запазване на община Велинград, като екологичен и чист регион, без рудодобив“. Инициативата, учредена по изискванията на Закона за прякото участие, настоява пред Общинския съвет да не допуска отваряне на мината – да не бъдат разработвани подробни устройствени планове за рудодобив, да се създаде комисия с гражданско участие и да бъде упълномощен кметът за евентуални съдебни действия. Под предложенията се подписаха внушителен брой граждани на общината – 11 хиляди (населението на Велинград наброява 40 хил. души).
Председателят на инициативния комитет Васил Тодев, професионалист в областта на алтернативния туризъм, заяви за нашия бюлетин, че пътят на гражданската инициатива е бил съзнателно предпочетен като демократичен и цивилизован механизъм за решаване на проблема чрез дебат и консенсус. Разбира се, в случай на неуспех няма да бъде пренебрегнато и гражданското право на протест.

март 18th, 2015
admin
Posted in
Tags: 