Ако Европейската гражданска инициатива работи вече трета година в България и целия Европейски съюз, защо да не използваме нейния механизъм за граждански предложения и пред българските институции т.е. за национална гражданска инициатива? Какво й е привлекателното? Преди всичко това, че събирането на подкрепа става он-лайн ( освен на хартия) и без да е необходим електронен подпис – само попълвате своите данни. Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива се увери, че отговорните служби вече имат практика в прилагането на европейски граждански инициативи. Служба ГРАО е извършила проверка на няколко такива и издала сертификати за валидност на подкрепата.
БСНГИ си постави за цел да разработи концепция за е-инициатива в България, която да се основава на Закона за прякото участие и Регламента на Европейската гражданска инициатива. Идеята намери място в проект за насърчаване на електронната демокрация у нас и получи финансовата подкрепа на Програмата за НПО на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
На 30 януари в София Сдружението представи своята първоначална идея за е-инициатива пред група специалисти от ИТ бизнеса и гражданския сектор. След проведената дискусия с експертите работата по е-инициативата продължава. Според Даниела Божинова, ръководител на проекта, най-важното в механизма е срещу усилията на гражданите – за формулиране на предложения и събиране на подкрепа от хиляди хора, да има ответно задължение на държавната институция за изслушване, разглеждане и придвижване на предложението или мотивиран отказ, както и санкции, в случай на неизпълнение на това задължение.