Курсът към електронно дистанционно гласуване, взет от Народното събрание на 21 януари, беше до голяма степен предпоставен от „Резолюция на Европейския парламент относно реформата на избирателното право на Европейския съюз Р(2015/2035(INL)“, приета в края на 2015 г.
Резолюцията препоръчва на държавите членки на ЕС да въведат възможност за дистанционно електронно гласуване, както и/или гласуване по пощата. Други елементи на изборната реформа са: издигане на транснационални общоевропейски кандидати, единен срок за финализиране списъците с избиратели – 12 седмици преди европейските избори, единен срок за оповестяване на резултатите от вота, популяризиране на програмите на европейските партии, намаляване възрастта за гласуване и др.
Целта на реформата е „да подобри демократичното и транснационалното измерение на изборите за Европейски парламент и на демократичната легитимност на процеса на вземане на решения в Съюза, да укрепи понятието за гражданство на Съюза, да направи работата на Европейския парламент по-легитимна, да укрепи принципите на равенство и равни възможности…..да доближи членовете на Европейския парламент до техните избирателите, по-специално до най-младите сред тях”, както се посочва в преамбюла на Резолюцията.
ЕП изготви проект за решение, което да бъде взето от Съвета на ЕС за изменяне и допълване на „Акт за избирането на членове на Европейския парламент чрез всеобщи преки избори, приложен към Решение на Съвета 76/787/ЕОВС, ЕИО, Евратом(1)“. За да прочетете конкретния текст кликнете тук.