Nomen est omen. Ще уважи ли Президентът референдума за името?

Това е въпросът, който стои след провеждането на референдум в село Стефан Стамболово, на който жителите решават да върнат неговото старо наименование Градина. Селото е в Община Полски Тръмбеш, област Велико Търново, останало е с население под 150 души, при все че навремето е било доста многолюдно и отговаряло на името си заради плодородието на земеделските земи и цъфтящите си градини.

В референдума, състоял се на 13 април т.г. по искане на инициативен комитет с подписка, от 138 души с право на глас, вот са упражнили 103, като от тях 102 - "за" и 1 "против" възстановяване на името “Градина”. Но думата на народа не е последна според българското законодателство. Да именува и преименува има право само Президентът. Така че сега следва изпращане на предложение до Президента за възстановяване на името Градина на настоящото село Стефан Стамболово, което ще направи Общински съвет - Полски Тръмбеш. След това ще се чака решението на Радев. То може много да се забави.

През 2021 г. няколко несебърски села и град Обзор проведоха успешен референдум за обособяване на нова община Обзор. Всички процедурни стъпки бяха извървяни до издаването на указ от Президента Радев. Такъв никога не беше подписан и община Обзор не е създадена и досега.

Смяната на име, разбира се, не е решение от ранга на създаването на нова община. Но историята помни засечки и при промяна на наименованието на населено място. С голямо закъснение е станала последната регистрирана промяна на наименование у нас. Става дума за гоцеделчевско село, поискало промяна на името си през 2007 г., но дочакало президентски указ едва през 2016 г. по време на управлението на Плевнелиев. При това ставало въпрос за уточняване на правопис, така че селото от “Мусомища” да стане “Мосомище” и най-сетне да уеднакви всичките си обозначения.

Именуването на населени места и каквито и да било други обекти, е важна функция. То е власт. Не случайно Библията отделя специално място на разказа за именуването на всички същества, създадени от господ. Бог възложил на първия човек Адам да направи това. Адам явно е действал в този момент като президент.

Римляните казвали Nomen est omen, ще рече името те определя - така както някогашното село Градина наистина било градина. Промяната на името не е въпрос на каприз. Тя е въпрос на идентичност, култура, промяна в политическите обстоятелства, често е и въпрос на маркетинг за по-добро позициониране на туристическите пазари. Една от причините за връщане към името Градина, която посочват неговите жители е точно такава - чужденците не могат да произнесат името Стефан Стамболово, объркват се. Освен това и чужденци, и българите често го бъркат със Стамболово - друго село в Северна България.

Традицията също си казва думата - местните хора твърдят, че независимо от продължителния период, в който селото се е казвало Стефан Стамболово - от 1995 г. досега, те никога не престанали да го наричат Градина.

Ето някои случаи в световната история, в които промяната на името е ознаменувало системна промяна, свобода, независимост, връщане към корените, ребрандиране и др.

Цейлон става Шри Ланка (1972) Дахоми става Бенин (1975) Горна Волта става Буркина Фасо, Родезия става Зимбабве (1984), Заир става Демократична република Конго (1997) Свазиленд става Есватини (2018) Бивша югославска република Македония става Република Северна Македония (2019) Нидерландия решава, че няма да използва повече другото си наименование Холандия (2020) Щатът “Роуд Айланд и Плантации Провидънс” решава с референдум (2020) да бъде само Роуд Айланд Нова Зеландия обсъжда смяна на колониалното си име с маорското Аотероа (2021) Турция пожелава в международните отношения официално да бъде Тюркие (2023)

Всички новини
2025-05-05