БСНГИ е водеща неправителствена организация в региона на Черноморието на България. Организацията е участвала в серия от предизвикателни проекти, насърчаващи местната демокрация и развитие на общността. Основни принципи на дейности БСНГИ са : професионализъм, нестандартен подход, личностна позиция при вземане на решения, включване на групи в неравностойно положение, партньорство.
БСНГИ е реализирала успешно 20 по-големи и по-малки проекти в областта на социалната справедливост: подобряване на архитектурната среда за достъпа на хора с увреждания, подобряване на баланса между половете в процеса на вземане на решения на местно ниво, укрепване на подходите за участие в планирането на регионалното развитие и бюджетиране; права на околната среда: кампании и референдуми за повишаване на обществената осведоменост и гражданското право на директно вземане на решения по отношение на енергийните проекти със значително въздействие върху околната среда в българската черноморска зона, устойчивото градско планиране, запазване на зеленината на по-големите градове и т.н.
През 2009 г. в знак на признателност за работа за защита на гражданите и правото на жизнено важна информация за околната среда, на Сдружението бе връчена Национална награда за принос към правото на информация от Програма “Достъп до информация
По програма ФАР/СМАЕП благоустроихме 4 дка междублоково пространство в к/с Изгрев, Бургас, където изградихме 2 детски къта, паркинг, зелен пояс и малък парк. Строителните дейности бяха изпълнени от преквалифицирани миньори. Проектът остава единствен благоустройствен проект, реализиран от неправителствена организация в Бургас
От 2003 г. поставяме на вниманието на обществеността, вкл. експертната проектантска общност въпроса за достъпа на хора с увреждания до градската среда, изградихме 2 рампи (пред Младежки дом и бл.28, кв.Изгрев) и подготвихме планове за достъпност на 5 обществени сгради.
На базата на наши проучвания на най-добрия опит в страната разработихме такава общинска програма и успяхме да извоюваме решение на Общински съвет-Бургас (2007) за нейното прилагане в Общината. Програмата продължава да работи вече трета година.
В Бургас и първи успех за отмяна на мълчалив отказ на Кмета на Бургас за даване на достъп до обществена информация по ЗДОИ.(2006 г.)
Беше ни присъдена през 2009 година от Програма “Достъп до информация”.
Организирахме през 2005-2006 г. с участие на кметове, общински съветници, медии и НПО от европейската част на Турция. Форумите предшестваха откриването на европейските програми за трансграничния регион на България и Турция. Смятаме, че свършената от нас работа за създаване на делови партньорства далеч надхвърля постигнатото от някои стари организации, работещи традиционно в областта на българо-турските отношения, като търговската и стопанската камара.
На тема „Морски измерения на присъединяването на Р България към ЕС” с участието на представители на морската икономика и рибари от Балчик до Созопол инициирахме през 2005 г.
С организирането на национална конференция по този повод през 2007 г. в Бургас.
Бяхме координатор за България на кампанията на 100 НПО от ЕС за Европейска гражданска инициатива и с подписите, които събрахме в защита на този инструмент за пряка демокрация в ЕС излязохме на 5 място от всички страни-членки.
През 2009 г. – Популяризирахме въвеждането на инструменти за пряко участие на гражданите в управлението: референдум, гражданска инициатива и инициатива за отзоваване на изборни длъжности.
По идея и със застъпничество на сдружението през 2007 година беше поставено началото на институционализация на взаимоотношенията между гражданския сектор и местната власт в община Бургас. Принос към създаването на първи механизъм за съ-финансиране на проекти на НПО от общинския бюджет – този механизъм беше включен като изискване в Меморандума между Община Бургас и НПО.
Проведохме по наша идея и с наше финанасиране през 2002 и 2003 година
Занимавахме се с горещи теми, като проекта за петролопровод Бургас-Александруполис, създадохме обща платформа с гръцки природо- и правозащитници за отстояване правата на хората, живеещи в общините по трасето на петролопровода.
Имаме принос към активността на гражданите в референдумите в Бургас и Поморие благодарение на специално издадени и разпространени информационни материали и информационни срещи.
Спомогнахме за успеха на референдума в с.Извор през август 2009 г. с предоставяне на критична информация и активизиране на участието в деня на референдума.
Проведохме първия граждански мониторинг на местната власт в Бургас (2009). Критичният доклад с препоръки срещна сериозен медиен отклик. Съобразяването с нашите препоръки за уеб-страниците на Общината и информационната й политика доведе до награждаването на Община Бургас със “Златен ключ” за добър сайт през 2010 г от Програма “Достъп до информация”.