
В Бургас на 29 и 30 май беше проведен първият в България форум за електронна демокрация. Събитието беше открито от Областния управител Вълчо Чолаков, който декларира сериозен ангажимент на неговата политическа сила – Реформаторския блок към е-управлението. Във форума взе участие г-жа Катрин Якобсдотир, депутат от исландския парламенти и доскорошен министър на образованието, както и водещи експерти и общественици от България, Естония, Исландия и Франция. Сред лекторите бяха блогърът Асен Генов от Протестна мрежа, Катя Касабова, собственик на новинарския сайт Флагман, Даниела Божинова, изследовател на пряката демокрация, д-р Пенка Георгиева, БСУ, проф.Румен Върбанов, СА „А.Ценов“ – Свищов, проф. Танел Тамет, Талински университет, Робърт Бярнасон и Гунар Гримсон, носители на Европейска награда за е-демокрация (2011), Смари МакКарти, Пиратска партия – Исландия.
Бяха представени най-добри практики в използването на новите технологии за включване на гражданите в процеса на планирането, контрола и вземането на решения, като например: електронно бюджетиране в участие на гражданите в Рейкявик, Исландия и Тарту,Естония, електронни инициативи и петиции, краудсорсинг за нова конституция в Исландия, е-общински съвет във Франция и др. Наред с конкретните практики форумът целеше да изясни концепцията за е-демокрация, която само е спомената като елемент на е-управлението в Националната ни стратегия за е-управление. Форумът беше посетен от повече от 100 души. Негови организатори бяха Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива, Международен институт за модерни медии – Исландия и Бургаски свободен университет, който също предостави залите си за провеждане на събитието едновременно с годишния Хакатон за разработчици на софтуер. Форумът беше осъществен с подкрепата на Програмата за НПО на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Какво можем да научим от международния опит в е-демокрацията и какви предизвикателства стоят пред България в този процес?